Architektura parkowa – współczesne kierunki i tendencje

architektura

Parki miejskie, ogrody, skwerki są niemymi świadkami historii i zmian społeczno-kulturowych. Co za tym idzie – podlegają modzie i zmieniającym się trendom. Inaczej przecież wyglądały parki w przedwojennej rzeczywistości, inaczej wyglądają teraz. Na trendy w architekturze krajobrazu ma również wpływ klimat danego regionu. Jak to wygląda dzisiaj i jakie są prognozy na przyszłość? Opowiemy o współczesnych kierunkach w architekturze parkowej.

Współczesne parki i ogrody miejskie

Współczesne parki niejako wrastają w tkankę miasta, nawiązując stylistycznie do układu urbanistycznego. Niemniej są jednocześnie ostoją spokoju i zieleni. Ponadto parki pełnią dziś wiele funkcji; pozytywnie wpływają na warunki biologiczne, a także tworzą istotną kulturowo przestrzeń dla mieszkańców. Niejednokrotnie na terenie parków odbywają się różne wydarzenia, które przyciągają odwiedzających. Często jest to również miejsce, które łączy w sobie piękno krajobrazu z elementami sztuki (na przykład instalacje artystyczne, rzeźby, fontanny). Parki są także funkcjonalne; na ich terenie znajdują się place zabaw, siłownie zewnętrzne, stoliki do gry w szachy, a także oczywiście ławki.

W parkach gości także nowoczesna architektura – projektanci chętnie łączą takie materiały jak drewno, metal, stopnie betonowe. Prefabrykowane stopnie schodowe są zaś eleganckim i praktycznym elementem ciągów komunikacyjnych.

Mimo iż parki miejskie są integralną częścią miast, to ważne jest podkreślenie ich odrębności i odgrodzenie od miejskiego zgiełku. Mają one przecież zapewniać lepszą jakość odpoczynku i umożliwiać spędzanie czasu na łonie natury.

Projektowanie parków – kierunki i tendencje

Zauważalną tendencją jest dopasowanie parku do naturalnego krajobrazu, charakterystycznego dla danego terenu. Duże znaczenie odgrywa dziś ekologia, dlatego na terenie parków powstają naturalne zbiorowiska roślinne, które nie wymagają koszenia. Ustawiane są też dodatkowe elementy, takie jak donice z roślinami ozdobnymi. Współczesne parki mają przemyślaną strukturę; ze ścieżkami do spacerowania, biegania czy uprawiania nordic-walking.

Nie sposób nie wspomnieć o elementach małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, latarnie itp.) oraz nieco większych kompozycjach architektonicznych. Park ma być miejscem spotkań, a zatem często na jego terenie buduje się amfiteatry (służą do tego na przykład betonowe bloki oporowe). W nowoczesnych parkach chętnie wybieranym rozwiązaniem jest połączenie pewnej surowości (wspomniany beton i drewno) z naturalną roślinnością, co jeszcze bardziej pozwala poczuć kontakt z naturą.

Wydaje się zatem, że to właśnie w tym kierunku zmierza architektura parkowa. Połączenie funkcjonalności i przyjazne dla mieszkańców rozwiązania idą w parze z ekologią, elementami sztuki i modernistycznej architektury oraz przede wszystkim bujną i zadbaną roślinnością, której tak bardzo brak na szarych ulicach miast.