Mimo że pod kątem formalnym nietrudno o uzyskanie dostępu do światłowodu w domu lub mieszkaniu, to już pod względem technicznym, montaż może przysporzyć kilku znaczących trudności. Dlatego zaleca się, aby światłowód podłączył jednak fachowiec, który ma ku temu odpowiednie kwalifikacje oraz dysponuje pomocnymi narzędziami, których najprawdopodobniej nie posiadamy w domowych narzędziowniach.
Co to jest światłowód?
Światłowód to specyficzne łącze, które służy przesyłowi danych. Wykorzystują go zarówno telefonie komórkowe, jak i dostawcy internetu. Słynny światłowód to tak naprawdę kabel, niezwykle trwały (bardziej odporny i zapewniający większą przepustowość niż przewody miedziane), wewnątrz którego znajduje się włókno szklane przewodzące impulsy światła. Dzięki swojej specyficznej budowie, światłowód zapewnia nam zdecydowanie bardziej trwałe i szybsze przekazywanie danych. Technologia, na której oparta jest produkcja światłowodu, zapewnia wieloletnią trwałość całej instalacji. Warto zainstalować światłowód w domu, aby uzyskać trwały, niezawodny szybki i stabilny dostęp do Internetu.
Założenie światłowodu – od czego zacząć?
Po pierwsze, światłowód można podłączyć do lokalu usługowego lub mieszkania tam, gdzie znajduje się już infrastruktura operatora, którym jesteśmy zainteresowani. W Internecie znajdziemy mapy dostępności instalacji na naszym terenie. Możemy się tutaj zaskoczyć. Z jednej strony, z dostępem do światłowodu może nie być problemu w niewielkiej miejscowości z dala od większego miasta, a z drugiej strony może go nie być na nowszych osiedlach, naszpikowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie infrastruktury. Po drugie, aby podłączyć światłowód do konkretnego budynku, konieczne jest wyraźnie zgody jego właściciela. Nie jest to kłopotliwe, gdy sami decydujemy o własnym domu. Jeśli jednak mieszkamy w mieszkaniu w bloku, zgodę muszą wyrazić również inni mieszkańcy.
Czy założenie światłowodu oznacza konieczność wykonania remontu w domu?
Przekopywanie działki, kucie ścian, czy plądrowanie ulicy wokół kamienicy…. Trudno powiedzieć, skąd wzięły się te wizje u osób, które wstępnie rozważają założenie światłowodu. W rzeczywistości instalacja światłowodu trwa zaledwie kilka godzin. Sam kabel jest na tyle cienki, że niekonieczne jest okrywanie go specjalnymi listwami przypodłogowymi, czy maskującymi naściennymi. Ma średnicę niewiele większą od… włosa. To automatycznie oznacza brak konieczności dokonywania wielu nawiertów.
Podprowadzenie światłowodu – droga powietrzna lub ziemna
Światłowód można podłączyć drogą powietrzną lub ziemną. Znacznie mniej wymagająca jest oczywiście droga powietrzna. W tym przypadku, należy podprowadzić podwieszony kabel do znajdującego się najbliżej słupa niskiego napięcia. Światłowód powinien być montowany do najwyższego punktu budynku. W przypadku drogi ziemnej, konieczne jest zrobienie wykopu (głębokiego na około 70 cm) do pobliskiego słupa energetycznego. Kabel wprowadzamy do rury osłonowej (służy temu wdmuchiwarka do światłowodów: https://www.teleoptics.com.pl/kategoria/wdmuchiwarki-swiatlowodowe/). Powinien być on ustawiony w możliwie jak najprostszej linii. Około dwa decymetry nad rurą osłonową powinniśmy pozostawić taśmę ostrzegawczą,
Montaż światłowodu wewnątrz budynku
Kabel układamy tak, aby nigdzie nie miał zgięcia pod kątem prostym. Kabel powinno układać się tak, aby dosięgnął samego środka mieszkania lub domu. W pobliżu końcówki powinno znajdować się gniazdko oraz router Wi-Wi. U zwieńczenia przewodu, montuje się przełącznicę światłowodową. Podczas prac konieczne jest przecinanie włókien. Wykonuje się to specjalnymi nożami i gilotynami, które pozwalają na precyzyjne przycinanie małych włókien pod kątem 90 st. Przewody łączy się następnie specjalną metodą spawania (służy temu spawarka światłowodowa, najlepiej taka, która jest wyposażona w baterie umożliwiające pracę w terenie). Po zakończonych pracach montażowych, konieczne jest sprawdzenie, jaką przepustowość ma tor światłowodowy. Technicy wykorzystują w tym celu reflektometr optyczny, który jest bardzo precyzyjnym narzędziem pomiarowym, ale jego możliwości można poznać jedynie w fachowych rękach.