Wabi Sabi to nie tylko styl aranżacji wnętrz. To filozofia, która koncentruje się na dostrzeganiu piękna w tym, co nie jest idealne i przemija. W związku z tym, że liczy sobie ona już 600 lat i staje się coraz popularniejsza wśród miłośników oryginalnie zaaranżowanych wnętrz, warto poświęcić jej kilka słów.
Czym jest wabi sabi?
Podstawą aranżacji wabi sabi są dobrze dobrane materiały. Króluje tu surowy kamień, nieobrobiony beton, naturalne drewno, a także kamienna armatura. Prawdziwym hitem ostatnich lat wśród miłośników tego stylu są płytki ceramiczne, które wyglądają tak, jak stary, lekko zniszczony, poszarzały dywan perski. Co ważne, nie ma w tym krzty niesmaku. Wszystko jest tu odpowiednio dobrane pod kątem stylistycznym, w związku z czym wnętrzom wabi sabi obcy jest chaos, nieporządek itd.
Wnętrze wabi sabi — podstawowe założenia
- Oświetlenie — to wbrew pozorom jeden z najważniejszych czynników kształtujących aranżację wabi sabi. Światło powinny emitować lampy papierowe, gdyż nieodłącznie kojarzą się one z japońskim stylem aranżacji. Najlepiej, jeśli barwa światła jest zbliżona do słonecznej (około 5500 K), gdyż dzięki temu podkreśla klasyczny wygląd całej aranżacji.
- Meble. Lekko zniszczony, designerski fotel to doskonałe odzwierciedlenie stylu wabi sabi. To samo dotyczy innych mebli w tym kanap, stolików i ikony PRL-u, czyli meblościanek. Nieprzypadkowo wymienia się właśnie ten okres w historii Polski, gdyż meble z PRL świetnie sprawdzają się w stylu wabi sabi.
Minimalizm — najważniejsza cecha stylu i filozofii wabi sabi
Jedną z najważniejszych cech tego japońskiego stylu jest minimalizm. Ideą wnętrz wabi sabi jest przestrzeń, wobec czego minimalistyczna kanapa i inne, utrzymane w tym stylu meble, będą tu doskonale pasować. Pod tym względem aranżacja ta jest bardzo funkcjonalna, gdyż sprawdza się nawet w małych pomieszczeniach. Poza tym najważniejszą cechą, na podstawie której aranżuje się wnętrze wabi sabi, jest przemijanie i postępujący, choć utrzymany w pewnych estetycznych ryzach rozkład. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to swoiste, aranżacyjne memento mori, którego celem jest skupienie się na problemach egzystencjalnych, a nie na wypełnianiu wnętrza coraz to nowymi gadżetami.
Biorąc pod uwagę styl wabi sabi, jego minimalistyczne oświetlenie (które znajdziesz w sklepie https://bihome.pl/Salon-oswietlenie), a także wysoki poziom zużycia mebli i innych dekoracji, można odnieść wrażenie, że jest on zgoła inny od tego, czego oczekuje dzisiejszy odbiorca. Może właśnie dlatego filozofia ta cieszy się tak dużą popularnością?